SINGLE SIX 17HMR 6.5" BL AS | 0661
product code:RUG 0661
UPC:736676006618
Brand:Ruger
availability:Currently out of Stock
Notify me when this product comes back in stock
Note: This product must be shipped to an Federal Firearms Licensed Dealer(FFL Dealer)
| Action | Single Action |
| Barrel Length | 6 1/2" |
| Caliber Gauge | 17 HMR |
| Case | Plastic |
| Family | Single Six Series |
| Finish | Blue |
| Finish Type | Blued |
| Grip Type | Black Plastic |
| Magazine | |
| Manufacturer Model No | 0661 |
| Model | Single Six |
| Overall Length | 11.8 |
| Sights | Adjustable |
| Stock Frame Grips | Black Plastic |
| Type | Revolver |
| Weight | 2 lbs. 3 oz. |
| Type | Revolver |
| Action | Single |
| Caliber | 17 HMR |
| Barrel Length | 6.5" |
| Capacity | 6 |
| Hammer Style | Exposed |
| Grips | Black Rubber |
| Sights | Red Ramp Front, Adjustable Rear |
| Weight | 35 oz |
| Frame Description | Blued |
| Frame Size | Standard |
| Cylinder Finish | Blued |
| Barrel Finish | Blued |
| OAL | 12" |
| Includes | |
| Barrel Length Range | 6.00" to 6.99" |
| Weight Range | 32.00 oz to 47.99 oz |
| Included |
We'd love to hear your feedback!
Please take a moment to share your thoughts on the product. Your review will help others make informed decisions and allow us to continue improving our products and services.


