SINGLE SIX 22-22MAG HUNTER 7.5 | 0662
product code:RUG 0662
UPC:736676006625
Brand:Ruger
availability:Currently out of Stock
Notify me when this product comes back in stock
Note: This product must be shipped to an Federal Firearms Licensed Dealer(FFL Dealer)
| Action | Single Action |
| Barrel Length | 7 1/2" |
| Caliber Gauge | 22 LR | 22 Magnum |
| Case | Plastic |
| Family | Single Six Series |
| Finish | Stainless |
| Finish Type | Stainless Steel |
| Frame | Steel Frame |
| Grip Type | Laminated |
| Magazine | |
| Manufacturer Model No | 0662 |
| Model | Single Six Convertible Hunter |
| Overall Length | 12.75 |
| Sights | Adjustable |
| Stock Frame Grips | Steel Frame Laminated Steel Frame |
| Type | Revolver |
| Weight | 45 oz. |
| Type | Revolver |
| Action | SA |
| Caliber | 22 LR |
| Barrel Length | 7.5" |
| Capacity | 6 |
| Hammer Style | Exposed |
| Grips | Black Laminate Wood |
| Sights | Adj Rear |
| Weight | 45 oz |
| Frame Description | Stainless Steel |
| Frame Size | Large |
| Cylinder Finish | Stainless Steel |
| Barrel Finish | Stainless Steel |
| OAL | 13" |
| Includes | 22 WMR Cylinder |
| Barrel Length Range | 7.00" to 7.99" |
| Weight Range | 32.00 oz to 47.99 oz |
| Included |
We'd love to hear your feedback!
Please take a moment to share your thoughts on the product. Your review will help others make informed decisions and allow us to continue improving our products and services.


