RUGER BEARCAT 22LR 4.2" STN 6RD
product code:RUG 0913
UPC:736676009138
Brand:Ruger
availability:Currently out of Stock
Notify me when this product comes back in stock
Note: This product must be shipped to an Federal Firearms Licensed Dealer(FFL Dealer)
| Action | Single Action |
| Barrel Length | 4" |
| Caliber Gauge | 22 LR |
| Case | Plastic |
| Family | Bearcat Series |
| Finish | Stainless |
| Finish Type | Stainless Steel |
| Frame | Steel Frame |
| Grip Type | Wood |
| Magazine | |
| Manufacturer Model No | 0913 |
| Model | Bearcat |
| Overall Length | 8.8 |
| Sights | Fixed |
| Stock Frame Grips | Steel Frame Wood Steel Frame |
| Type | Revolver |
| Weight | 24 oz |
| Type | Revolver |
| Action | Single |
| Caliber | 22 Long Rifle (LR) |
| Barrel Length | 4" |
| Capacity | 6 |
| Hammer Style | Exposed |
| Grips | Rosewood |
| Sights | Blade Front, Fixed Rear |
| Weight | 24 oz |
| Frame Description | Stainless Steel |
| Frame Size | Compact |
| Cylinder Finish | Stainless Steel |
| Barrel Finish | Stainless Steel |
| OAL | 9" |
| Includes | |
| Barrel Length Range | 4.00" to 4.99" |
| Weight Range | 16.00 oz to 31.99 oz |
| Included |
We'd love to hear your feedback!
Please take a moment to share your thoughts on the product. Your review will help others make informed decisions and allow us to continue improving our products and services.


