SW 48 CLASSIC 22MAG 4 CHECKERED WOOD GRIP 6RD
product code:SW 150717
UPC:022188142259
Brand:Smith & Wesson
availability:Currently out of Stock
Notify me when this product comes back in stock
Note: This product must be shipped to an Federal Firearms Licensed Dealer(FFL Dealer)
| Action | Double / Single Action |
| Barrel Length | 4" |
| Caliber Gauge | 22 Magnum |
| Family | 48 Series |
| Finish | Carbon Steel |
| Finish Type | Blued |
| Grip Type | Wood |
| Magazine | |
| Manufacturer Model No | 150717 |
| Model | 48 Classic |
| Sights | Adjustable Rear Sight |
| Stock Frame Grips | Wood |
| Type | Revolver |
| Weight | 37.6 oz. |
| Type | Revolver |
| Action | Single/Double |
| Caliber | 22 Winchester Magnum Rimfire (WMR) |
| Barrel Length | 4" |
| Capacity | 6 |
| Hammer Style | Exposed |
| Grips | Wood |
| Sights | Pinned Patridge Front, S&W Micro-Adjustable Rear |
| Weight | 38 oz |
| Frame Description | Blued |
| Frame Size | Medium |
| Cylinder Finish | Blued |
| Barrel Finish | Blued |
| OAL | 9.3" |
| Includes | |
| Barrel Length Range | 4.00" to 4.99" |
| Weight Range | 32.00 oz to 47.99 oz |
| Included |
We'd love to hear your feedback!
Please take a moment to share your thoughts on the product. Your review will help others make informed decisions and allow us to continue improving our products and services.


