SW PC M&P R8 357MAG 5 RAIL BLK SS SCANDIUM 8RD
product code:SW 170292
UPC:022188702927
Brand:Smith & Wesson
availability:Currently out of Stock
Notify me when this product comes back in stock
Note: This product must be shipped to an Federal Firearms Licensed Dealer(FFL Dealer)
| Action | Double / Single Action |
| Barrel Length | 5" |
| Caliber Gauge | 357 Magnum | 38 Special |
| Case | Plastic |
| Family | M&P Series |
| Finish | Matte Black |
| Finish Type | |
| Frame | Alloy Frame |
| Grip Type | Synthetic |
| Magazine | |
| Manufacturer Model No | 170292 |
| Model | M&P R8 |
| Overall Length | 10.5" |
| Sights | Adjustable V Notch |
| Stock Frame Grips | Alloy Frame Synthetic Alloy Frame |
| Type | Revolver |
| Weight | 35.9 oz |
| Type | Revolver |
| Action | Single/Double |
| Caliber | 357 Magnum |
| Barrel Length | 5" |
| Capacity | 8 |
| Hammer Style | Exposed |
| Grips | Black Synthetic |
| Sights | Interchangeable Front, Adjustable Rear |
| Weight | 35.9 oz |
| Frame Description | Black Scandium Alloy |
| Frame Size | Large |
| Cylinder Finish | Black Stainless Steel |
| Barrel Finish | Black Stainless Steel |
| OAL | 10.5" |
| Includes | |
| Barrel Length Range | 5.00" to 5.99" |
| Weight Range | 32.00 oz to 47.99 oz |
| Included |
We'd love to hear your feedback!
Please take a moment to share your thoughts on the product. Your review will help others make informed decisions and allow us to continue improving our products and services.


