Smith & Wesson 178012 PC Model 686 SSR Pro *CA Compliant L-Frame 357 Mag 6 Shot 4" Stainless Steel Barrel, Stainless Cylinder, Stainless Steel Frame, Wood Grip, Internal Lock Safety, Exposed Hammer
product code:178012
UPC:022188780123
Brand:Smith & Wesson
availability:Currently out of Stock
Notify me when this product comes back in stock
Note: This product must be shipped to an Federal Firearms Licensed Dealer(FFL Dealer)
Completing the line between main production and the Performance Center, the Smith & Wesson Pro Series represents the next step from standard models. Bringing competition specifications and features to factory models, the Pro Series offer that ready-to-go package while still maintaining production line integrity. The Model 686 SSR features chamfered charge holes, custom barrel with recessed precision crown, bossed mainspring, ergonomic grip, and wood grips. It also has stainless steel barrel, frame, and cylinder.| Type | Revolver |
| Action | Single/Double |
| Caliber | 357 Magnum |
| Barrel Length | 4" |
| Capacity | 6 |
| Hammer Style | Exposed |
| Grips | Wood |
| Sights | Interchangeable Front, Adjustable Rear |
| Weight | 38.5 oz |
| Frame Description | Stainless Steel |
| Frame Size | Medium |
| Cylinder Finish | Stainless Steel |
| Barrel Finish | Stainless |
| OAL | 9.5" |
| Includes | |
| Barrel Length Range | 4.00" to 4.99" |
| Weight Range | 32.00 oz to 47.99 oz |
| Included |
We'd love to hear your feedback!
Please take a moment to share your thoughts on the product. Your review will help others make informed decisions and allow us to continue improving our products and services.


