MKS HI POINT 4095TS 40SW 17.5 CA LEGAL BLK 10RD
$417.14
product code:MKS 4095TSCA
UPC:752334401205
Brand:Hi-Point
availability: Available In Warehouse
Note: This product must be shipped to an Federal Firearms Licensed Dealer(FFL Dealer)
All-weather black polymer skeletonized stock - California-compliant paddle grip - 100% American-made parts and assembly - FREE trigger lock - Internal recoil buffer in stock - Last round lock open - Weaver style rails - Quick on/off thumb safety - Grip-mounted clip release - Model: 4095TS California Carbine - Caliber: 40 S&W - Barrel length: 17.5 inches - Weight: 7.5 lbs. - Capacity: 10-shot magzine standard - Overall length: 32 inches - Grip: California-compliant paddle grip - Stock: All-weather black molded polymer - Sights: Adjustable peep sight| Action | Semi-Automatic |
| Caliber | 40 S&W |
| Barrel Length | 17.5" |
| Capacity | 10+1 |
| Trigger | |
| Safety | Manual |
| OAL | 32" |
| Weight | 7 lbs |
| Stock Description | All Weather Molded |
| Metal Finish | Black |
| Muzzle | |
| Receiver Material | Steel |
| Sights | Adjustable |
| Barrel Description | |
| Twist | |
| Barrel Length Range | 16.00" to 17.99" |
| Weight Range | 7.00 lbs to 7.99 lbs |
| Hand | Right |
| Stock Finish Group | Black |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
We'd love to hear your feedback!
Please take a moment to share your thoughts on the product. Your review will help others make informed decisions and allow us to continue improving our products and services.


