VAQUERO 357MAG SS 4-5/8" FS | 5109 SMALL FRAME/XR3 GRIPFRAME
product code:RUG 5109
UPC:736676051090
Brand:Ruger
availability:Currently out of Stock
Notify me when this product comes back in stock
Note: This product must be shipped to an Federal Firearms Licensed Dealer(FFL Dealer)
| Action | Single Action |
| Barrel Length | 4 5/8" |
| Caliber Gauge | 357 Magnum | 38 Special |
| Family | Vaquero Series |
| Finish | Stainless |
| Finish Type | Stainless Steel |
| Frame | Steel Frame |
| Grip Type | Hardwood |
| Magazine | |
| Manufacturer Model No | 5109 |
| Model | Vaquero |
| Overall Length | 10.5 |
| Sights | Fixed |
| Stock Frame Grips | Steel Frame Hardwood Steel Frame |
| Type | Revolver |
| Weight | 37 oz. |
| Type | Revolver |
| Action | SAO |
| Caliber | 357 Mag |
| Barrel Length | 4.62" |
| Capacity | 6 |
| Hammer Style | Exposed |
| Grips | Rosewood |
| Sights | Fixed |
| Weight | 43.0 oz |
| Frame Description | Stainless Steel |
| Frame Size | Medium |
| Cylinder Finish | Stainless Steel |
| Barrel Finish | Stainless Steel |
| OAL | 10.25" |
| Includes | |
| Barrel Length Range | 4.00" to 4.99" |
| Weight Range | 32.00 oz to 47.99 oz |
| Included |
We'd love to hear your feedback!
Please take a moment to share your thoughts on the product. Your review will help others make informed decisions and allow us to continue improving our products and services.


