VAQUERO BISLEY 45LC 5.5" FS | 5129 SIMULATED IVORY GRIPS
product code:RUG 5129
UPC:736676051298
Brand:Ruger
availability:Currently out of Stock
Notify me when this product comes back in stock
Note: This product must be shipped to an Federal Firearms Licensed Dealer(FFL Dealer)
| Action | Single Action |
| Barrel Length | 5 1/2" |
| Caliber Gauge | 45 Colt |
| Family | Vaquero Series |
| Finish | Stainless |
| Finish Type | Stainless Steel |
| Frame | Steel Frame |
| Grip Type | Simulated Ivory |
| Magazine | |
| Manufacturer Model No | 5129 |
| Model | Bisley Vaquero |
| Overall Length | 11 1/8" |
| Sights | Fixed |
| Stock Frame Grips | Steel Frame Simulated Ivory Steel Frame |
| Type | Revolver |
| Weight | 45 oz. |
| Type | Revolver |
| Action | SAO |
| Caliber | 45 Colt (LC) |
| Barrel Length | 5.5" |
| Capacity | 6 |
| Hammer Style | Exposed |
| Grips | Ivory Synthetic |
| Sights | Fixed |
| Weight | 41 oz |
| Frame Description | Stainless Steel |
| Frame Size | Standard |
| Cylinder Finish | Stainless Steel |
| Barrel Finish | Stainless Steel |
| OAL | 11.12" |
| Includes | |
| Barrel Length Range | 5.00" to 5.99" |
| Weight Range | 32.00 oz to 47.99 oz |
| Included |
We'd love to hear your feedback!
Please take a moment to share your thoughts on the product. Your review will help others make informed decisions and allow us to continue improving our products and services.


