Beretta USA JS92F520 92FS Inox 9mm Luger 10+1 4.90" Stainless Steel Barrel, Satin Stainless Steel Serrated Slide, Gray Anodized Aluminum Frame w/Beavertail
product code:JS92F520
UPC:082442868844
Brand:Beretta
availability:Currently out of Stock
Notify me when this product comes back in stock
Note: This product must be shipped to an Federal Firearms Licensed Dealer(FFL Dealer)
The 92 series of semi-automatic pistols operates on a short recoil, delayed blowback system with a safe and time-proven double/single action. Chrome-lined barrels provide extreme corrosion resistance and a deeply recessed combat muzzle crown to protect the rifling. The open slide design virtually eliminates jamming and stove piping and allows the chamber to be loaded one cartridge at a time. The attached disassembly latch simplifies field stripping. The user may retract the slide single-handedly by pushing the rear sight against the edge of a table, door, etc. The external hammer design provides the energy to the firing pin, virtually eliminating the possibility of misfires due to light primer, and provides immediate indication of cocked/uncocked status. Each pistol features a lightweight, forged frame made from extremely strong aircraft-quality aluminum alloy. These Inox models have a stainless steel slide and barrel with an exceptionally corrosion-resistant and durable gray-anodized frame to match the color and finish of the stainless components. The other metal parts (trigger, hammer, safety, magazine, etc.) are black finished. Made in Italy.| Type | Pistol |
| Action | DA/SA |
| Caliber | 9mm Luger |
| Barrel Length | 4.90" |
| Capacity | 10+1 |
| Safety | Ambidextrous/Decocker |
| Grips | Black Stippled Rubber |
| Sight Configuration | 3-Dot |
| Weight | 33.3 oz |
| Frame Finish | Satin Anodized |
| Frame Material | Aluminum Alloy |
| Barrel Type | Chrome-Lined |
| Slide Description | Serrated |
| Case Type | |
| Sight Style | Contrast |
| Barrel Length Range | 4.00" to 4.99" |
| Weight Range | 32.00 oz to 47.99 oz |
We'd love to hear your feedback!
Please take a moment to share your thoughts on the product. Your review will help others make informed decisions and allow us to continue improving our products and services.


