Colt Mfg P1640 Single Action Army Peacemaker 357 Mag 6 Shot 4.75" Blued Barrel & Cylinder, Color Case Hardened Frame, Black Polymer Grip
product code:P1640
UPC:098289045256
Brand:Colt
availability:Currently out of Stock
Notify me when this product comes back in stock
Note: This product must be shipped to an Federal Firearms Licensed Dealer(FFL Dealer)
Introduced in 1873 no Colt revolver has earned greater fame than the Single Action Army® The Peacemaker®. In design and performance in line and form no more sculptural and practical Colt has ever been created. Movies serve as constant reminders of the role this equalizer played in winning the West. - Large numbers of knock-offs and look-alikes have never been able to replace the real Colt. Records on the SAA Revolver are a Who's Who of action-oriented Americans of the late 19th and early 20th centuries including Buffalo Bill Cody Theodore Roosevelt Judge Roy Bean Pawnee Bill Lilly Captain Jack Crawford Pat Garrett and General George Patton. - Features - Fixed Front Blade with U-Notch Rear - Polished Spur Hammer - Black Composite Eagle Stocks - 2nd Generation Style Cylinder Bushing - Blue/Color Case Hardened or Nickel Finish| Type | Revolver |
| Action | Single |
| Caliber | 357 Magnum |
| Barrel Length | 4.75" |
| Capacity | 6 |
| Hammer Style | Exposed |
| Grips | Black Composite Double Eagle |
| Sights | Fixed |
| Weight | 40 oz |
| Frame Description | Case Hardened |
| Frame Size | Standard |
| Cylinder Finish | Blued |
| Barrel Finish | Blued |
| OAL | 10.25" |
| Includes | |
| Barrel Length Range | 4.00" to 4.99" |
| Weight Range | 32.00 oz to 47.99 oz |
| Included |
We'd love to hear your feedback!
Please take a moment to share your thoughts on the product. Your review will help others make informed decisions and allow us to continue improving our products and services.


