SGL ACT ARMY 357MAG CCH 5.5" |
product code:P1650
UPC:098289045249
Brand:Colt
availability:Currently out of Stock
Notify me when this product comes back in stock
Note: This product must be shipped to an Federal Firearms Licensed Dealer(FFL Dealer)
| Action | Single Action |
| Barrel Length | 5.5" |
| Caliber Gauge | 357 Magnum | 38 Special |
| Family | Single Action Army Series |
| Finish | Color Case Harden |
| Finish Type | Applied Finish |
| Frame | Steel Frame |
| Grip Type | Black Composite Eagle |
| Magazine | |
| Manufacturer Model No | P1650 |
| Model | Single Action Army |
| Overall Length | 11.0" |
| Sights | Fixed |
| Stock Frame Grips | Steel Frame Black Composite Eagle Steel Frame |
| Type | Revolver |
| Weight | 42.0 oz. |
| Type | Revolver |
| Action | Single |
| Caliber | 357 Magnum |
| Barrel Length | 5.5" |
| Capacity | 6 |
| Hammer Style | Exposed |
| Grips | Black Composite Double Eagle |
| Sights | Fixed |
| Weight | 42 oz |
| Frame Description | Case Hardened |
| Frame Size | Standard |
| Cylinder Finish | Blued |
| Barrel Finish | Blued |
| OAL | 11" |
| Includes | |
| Barrel Length Range | 5.00" to 5.99" |
| Weight Range | 32.00 oz to 47.99 oz |
| Included |
We'd love to hear your feedback!
Please take a moment to share your thoughts on the product. Your review will help others make informed decisions and allow us to continue improving our products and services.


