Glock PF2050201 G20 Gen3 Short Frame 10mm Auto 10+1 4.61" Black Steel Barrel, Matte Black Serrated Steel Slide, Black Polymer Frame w/Picatinny Rail, Black Texture Finger Groove Grip
product code:PF2050201
UPC:764503662010
Brand:Glock
availability:Currently out of Stock
Notify me when this product comes back in stock
Note: This product must be shipped to an Federal Firearms Licensed Dealer(FFL Dealer)
The GLOCK 20SF in 10mm AUTO provides nothing short of massive firepower. The use of GLOCK hi-tech polymer considerably reduces felt recoil. With muzzle energy of 550 ft/lbs and a magazine capacity of 15 rounds this 10mm is your reliable companion on every hunt. The G29 also provides a safe and accurate finishing shot even when hunting big game. The SF model reduces the circumference of the receiver at the rear or backstrap offering increased comfort and control•especially to shooters with smaller hands. - Caliber/System: 10mm Auto / Safe Action - Length: 204 mm / 8.03 in. - Width: 32.50 mm / 1.27 in. - Length Between Sights: 172 mm / 6.77 in. - Height: 139 mm / 5.47 in. - Barrel Height: 32 mm / 1.26 in. - Barrel Length: 117 mm / 4.60 in. - Weights: Unloaded: 870 g / 30.71 oz. Loaded: 1120 g / 39.54 oz. - Trigger Pull: 2.5 kg / 5.5 lbs. - Trigger Travel: 12.5 mm / 0.49 in. - Barrel Rifling: right hand hexagonal - Length of Twist: 250 mm / 9.84 in. - Magazine Capacity: 10| Type | Pistol |
| Action | Double |
| Caliber | 10mm Auto |
| Barrel Length | 4.6" |
| Capacity | 10+1 |
| Safety | Trigger/Firing Pin/Drop |
| Grips | Black Polymer Grip/Frame |
| Sight Configuration | Fixed |
| Weight | 39.5 oz |
| Frame Finish | Black |
| Frame Material | Polymer |
| Barrel Type | Cold Hammer-Forged Polygonal Rifled |
| Slide Description | Black |
| Case Type | Hard |
| Sight Style | Fixed |
| Barrel Length Range | 4.00" to 4.99" |
| Weight Range | 16.00 oz to 31.99 oz |
We'd love to hear your feedback!
Please take a moment to share your thoughts on the product. Your review will help others make informed decisions and allow us to continue improving our products and services.


