Glock PF3050201 G30 Short Frame *CA Compliant 45 ACP 3.78" Barrel 10+1, Black Frame & Slide, Finger Grooved Rough Texture Grip, Safe Action Trigger
product code:PF3050201
UPC:764503032011
Brand:Glock
availability:Currently out of Stock
Notify me when this product comes back in stock
Note: This product must be shipped to an Federal Firearms Licensed Dealer(FFL Dealer)
| Action | Safe Action |
| Barrel Length | 3.78" |
| Caliber Gauge | 45 ACP |
| Family | G30 Series |
| Finish | Gas Nitride |
| Finish Type | Black |
| Frame | Polymer Frame |
| Magazine | 2 10 rd. |
| Manufacturer Model No | PF3050201 |
| Model | G30SF |
| Overall Length | 6.97" |
| Sights | Fixed Glock Sights |
| Stock Frame Grips | Polymer Frame Polymer Frame |
| Type | Semi-Auto Pistol |
| Weight | 26.30 oz. |
| Type | Pistol |
| Action | Double |
| Caliber | 45 ACP |
| Barrel Length | 3.77" |
| Capacity | 10+1 |
| Safety | Trigger/Firing Pin/Drop |
| Grips | Black Polymer Grip/Frame |
| Sight Configuration | Fixed |
| Weight | 24 oz |
| Frame Finish | Black |
| Frame Material | Polymer |
| Barrel Type | Octagonal Rifled |
| Slide Description | Black |
| Case Type | Hard |
| Sight Style | Fixed |
| Barrel Length Range | 3.00" to 3.99" |
| Weight Range | 16.00 oz to 31.99 oz |
We'd love to hear your feedback!
Please take a moment to share your thoughts on the product. Your review will help others make informed decisions and allow us to continue improving our products and services.


