Glock PI3530101 G35 Gen3 Competition *CA Compliant 40 S&W 5.31" Barrel 10+1, Black Frame & Slide, Finger Grooved Rough Texture Grip, Adjustable Sights, Safe Action Trigger
product code:PI3530101
UPC:764503353017
Brand:Glock
availability:Currently out of Stock
Notify me when this product comes back in stock
Note: This product must be shipped to an Federal Firearms Licensed Dealer(FFL Dealer)
| Action | Safe Action |
| Barrel Length | 5.31" |
| Caliber Gauge | 40 S&W |
| Case | Plastic |
| Family | G35 Series |
| Finish | Gas Nitride |
| Finish Type | Black |
| Frame | Polymer Frame |
| Magazine | 2 10 rd. |
| Manufacturer Model No | PI3530101 |
| Model | G35 |
| Overall Length | 8.81" |
| Sights | Adjustable Glock Sights |
| Stock Frame Grips | Polymer Frame Polymer Frame |
| Type | Semi-Auto Pistol |
| Weight | 25.18 oz. |
| Type | Pistol |
| Action | Double |
| Caliber | 40 S&W |
| Barrel Length | 5.31" |
| Capacity | 10+1 |
| Safety | Trigger/Firing Pin/Drop |
| Grips | Black Polymer Grip/Frame |
| Sight Configuration | Adjustable |
| Weight | 27.5 oz |
| Frame Finish | Black |
| Frame Material | Polymer |
| Barrel Type | Cold Hammer-Forged Polygonal Rifled |
| Slide Description | Black |
| Case Type | Hard |
| Sight Style | Adjustable |
| Barrel Length Range | 5.00" to 5.99" |
| Weight Range | 16.00 oz to 31.99 oz |
We'd love to hear your feedback!
Please take a moment to share your thoughts on the product. Your review will help others make informed decisions and allow us to continue improving our products and services.


