XD SUB-COMPACT 40SW BLK 10+1 | XD ESSENTIALS PACKAGE | CA
product code:XD9802
UPC:706397168025
Brand:Springfield
availability:Currently out of Stock
Notify me when this product comes back in stock
Note: This product must be shipped to an Federal Firearms Licensed Dealer(FFL Dealer)
| Action | Striker Fired |
| Barrel Length | 3" |
| Caliber Gauge | 40 S&W |
| Family | XD Series |
| Finish | Melonite |
| Finish Type | Black |
| Frame | Polymer Frame |
| Magazine | 2 (1) 9 rd. & (1) 10 rd. |
| Manufacturer Model No | XD9802 |
| Model | XD Sub-Compact Essentials Pack |
| Overall Length | 6.25" |
| Sights | Steel 3-Dot |
| Stock Frame Grips | Polymer Frame Polymer Frame |
| Type | Semi-Auto Pistol |
| Weight | 27 oz. |
| Type | Pistol |
| Action | Double |
| Caliber | 40 S&W |
| Barrel Length | 3" |
| Capacity | 9+1 |
| Safety | Loaded Chamber Indicator/Grip/Trigger/Firing Pin |
| Grips | Black Polymer Grip/Frame |
| Sight Configuration | 3-Dot White |
| Weight | 26 oz |
| Frame Finish | Black |
| Frame Material | Polymer |
| Barrel Type | Hammer-Forged |
| Slide Description | Black Melonite |
| Case Type | Hard |
| Sight Style | Contrast |
| Barrel Length Range | 3.00" to 3.99" |
| Weight Range | 16.00 oz to 31.99 oz |
We'd love to hear your feedback!
Please take a moment to share your thoughts on the product. Your review will help others make informed decisions and allow us to continue improving our products and services.


