BROWNING 1911-22 22LR COMPACT 3.58" MATTE GRAY/ROSEWOOD
product code:BRO 051880490
UPC:023614742722
Brand:Browning
availability:Currently out of Stock
Notify me when this product comes back in stock
Note: This product must be shipped to an Federal Firearms Licensed Dealer(FFL Dealer)
| Action | Single Action |
| Barrel Length | 3.625" |
| Caliber Gauge | 22 LR |
| Case | Plastic |
| Family | 1911-22 Series |
| Finish | Anodized Gray |
| Finish Type | Applied Finish |
| Frame | Alloy Frame |
| Grip Type | Wood |
| Magazine | 1 10 Round |
| Manufacturer Model No | 051880490 |
| Model | 1911-22 Compact |
| Overall Length | 6.5" |
| Sights | Fixed |
| Stock Frame Grips | Alloy Frame Brown Composite Alloy Frame |
| Type | Semi-Auto Pistol |
| Weight | 15 oz. |
| Type | |
| Action | SAO |
| Caliber | 22 LR |
| Barrel Length | 3.63" |
| Capacity | 10+1 |
| Safety | Manual Thumb/Grip |
| Grips | Checkered Walnut |
| Sight Configuration | Black A1 Front & Rear |
| Weight | |
| Frame Finish | Matte Black |
| Frame Material | |
| Barrel Type | |
| Slide Description | Serrated Aluminum |
| Case Type | |
| Sight Style | |
| Barrel Length Range | |
| Weight Range | |
We'd love to hear your feedback!
Please take a moment to share your thoughts on the product. Your review will help others make informed decisions and allow us to continue improving our products and services.


