XD CMPCT 45ACP BLK 4" 10+1 | XD ESSENTIALS PACKAGE | CA
product code:XD9645
UPC:706397900014
Brand:Springfield
availability:Currently out of Stock
Notify me when this product comes back in stock
Note: This product must be shipped to an Federal Firearms Licensed Dealer(FFL Dealer)
| Action | Striker Fired |
| Barrel Length | 4" |
| Caliber Gauge | 45 ACP |
| Family | XD Series |
| Finish | Melonite |
| Finish Type | Black |
| Frame | Polymer Frame |
| Magazine | 2 10 rd. |
| Manufacturer Model No | XD9645 |
| Model | XD Compact Essentials Pack |
| Overall Length | 7.3" |
| Sights | Steel 3-Dot |
| Stock Frame Grips | Polymer Frame Polymer Frame |
| Type | Semi-Auto Pistol |
| Weight | 30 oz. |
| Type | Pistol |
| Action | DAO |
| Caliber | 45 ACP |
| Barrel Length | 4.00" |
| Capacity | 10+1 |
| Safety | Loaded Chamber Indicator/Grip/Firing Pin |
| Grips | Black Polymer |
| Sight Configuration | 3-Dot White |
| Weight | 29.00 oz |
| Frame Finish | Black Polymer |
| Frame Material | Polymer |
| Barrel Type | Hammer-Forged |
| Slide Description | Black Melonite |
| Case Type | |
| Sight Style | Contrast |
| Barrel Length Range | 4.00" to 4.99" |
| Weight Range | 16.00 oz to 31.99 oz |
We'd love to hear your feedback!
Please take a moment to share your thoughts on the product. Your review will help others make informed decisions and allow us to continue improving our products and services.


