SU-16CA 223REM BL/GRN 16" CA | CALIFORNIA COMPLIANT
product code:SU16CAGRN
UPC:640832004007
Brand:Kel-Tec
availability:Currently out of Stock
Notify me when this product comes back in stock
Note: This product must be shipped to an Federal Firearms Licensed Dealer(FFL Dealer)
| Action | Semi-Auto |
| Barrel Length | 16" |
| Caliber Gauge | 223 Rem | 5.56 NATO |
| Family | SU-16 Series |
| Finish | Matte Black |
| Finish Type | Black |
| Grip Type | O.D. Green Synthetic |
| Magazine | 2 10 rd. |
| Manufacturer Model No | SU16CAGRN |
| Model | SU-16CA |
| Overall Length | 35.9" |
| Sights | Peep Sight |
| Stock Frame Grips | Collapsible / Folding Stock O.D. Green Synthetic |
| Type | Rifle |
| Weight | 4.7 lbs. |
| Action | Semi-Automatic |
| Caliber | 223 Remington/5.56 NATO |
| Barrel Length | 16" |
| Capacity | 10+1 |
| Trigger | Single-Stage |
| Safety | Crossbolt |
| OAL | 35.9" |
| Weight | 4.7 lbs |
| Stock Description | Fixed Synthetic Black |
| Metal Finish | Black |
| Muzzle | |
| Receiver Material | Polymer |
| Sights | Adjustable |
| Barrel Description | Chrome-Lined |
| Twist | 1:9" |
| Barrel Length Range | 16.00" to 17.99" |
| Weight Range | 4.00 lbs to 4.99 lbs |
| Hand | Right |
| Stock Finish Group | Synthetic |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
We'd love to hear your feedback!
Please take a moment to share your thoughts on the product. Your review will help others make informed decisions and allow us to continue improving our products and services.


