SPR M1A NATIONAL MATCH 308WIN SS WALNUT CA LEGA
product code:SPR NA9802CA
UPC:706397869045
availability:Currently out of Stock
Notify me when this product comes back in stock
Note: This product must be shipped to an Federal Firearms Licensed Dealer(FFL Dealer)
Barrel Length: 22• - Frame/Material: Wood - Grips/Stock: Walnut - Sights: Adjustable Sights - Capacity: 10 RDS - Model: M1A NATIONAL MATCH - Finish/Color: Black - Caliber: 308 Win| Action | Semi-Auto |
| Caliber | 308 Win,7.62 NATO |
| Barrel Length | 22" |
| Capacity | 10+1 |
| Trigger | Two-Stage |
| Safety | Garand |
| OAL | 44.30" |
| Weight | 9.80 lbs |
| Stock Description | Walnut |
| Metal Finish | Black/Stainless Steel |
| Muzzle | Muzzle Brake |
| Receiver Material | Steel |
| Sights | Match .062 Blade Front/Match Hooded Rear |
| Barrel Description | Medium National Match |
| Twist | 1:11" |
| Barrel Length Range | 22.00" to 22.99" |
| Weight Range | 9.00 lbs to 9.99 lbs |
| Hand | Right |
| Stock Finish Group | Brown |
| Metal Finish Group | Silver/Gray |
We'd love to hear your feedback!
Please take a moment to share your thoughts on the product. Your review will help others make informed decisions and allow us to continue improving our products and services.


