SPR M1A SUPER MATCH 308WIN WALNUT CA LEGAL
product code:SPR SA9102CA
UPC:706397039028
availability:Currently out of Stock
Notify me when this product comes back in stock
Note: This product must be shipped to an Federal Firearms Licensed Dealer(FFL Dealer)
The Super Match M1A rifle embodies the most sophisticated development in gas gun technology. Capable of Sub-MOA accuracy with the proper ammunition the Super Match is built for the individual who demands the very best. A truly custom gun. Springfield's latest proprietary development for the Super Match is the rear lugged receiver. Additional extraordinary features include an ultra heavy air gauged national match barrel custom oversized op-rod guide and maximum dimension match grade stocks available in American walnut and McMillan fiberglass. California approved.| Action | Semi-Auto |
| Caliber | 308 Win,7.62 NATO |
| Barrel Length | 22" |
| Capacity | 10+1 |
| Trigger | Two-Stage National Match |
| Safety | Garand |
| OAL | 44.30" |
| Weight | 11.20 lbs |
| Stock Description | Walnut |
| Metal Finish | Black Parkerized |
| Muzzle | Muzzle Brake |
| Receiver Material | Steel |
| Sights | National Match Adj |
| Barrel Description | Douglas Custom Heavy Match |
| Twist | 1:10" |
| Barrel Length Range | 22.00" to 22.99" |
| Weight Range | 11.00 lbs to 11.99 lbs |
| Hand | Right |
| Stock Finish Group | Brown |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
We'd love to hear your feedback!
Please take a moment to share your thoughts on the product. Your review will help others make informed decisions and allow us to continue improving our products and services.


