SPR M1A SUPER MATCH 308WIN SS WALNUT CA LEGA
product code:SPR SA9802CA
UPC:706397869052
availability:Currently out of Stock
Notify me when this product comes back in stock
Note: This product must be shipped to an Federal Firearms Licensed Dealer(FFL Dealer)
Action: Semi Auto - Caliber: 7.62x51mm NATO (.308WIN) - Capacity: 10 - Finish: Stainless - Stock: Oversized Walnut - Sights: Blade/Adjustable - Twist: 1:10 RH - Barrel Length: 22 - Overall Length: 44.33 - Weight: 11.2 lb| Action | Semi-Auto |
| Caliber | 308 Win,7.62 NATO |
| Barrel Length | 22" |
| Capacity | 10+1 |
| Trigger | Two-Stage National Match |
| Safety | Garand |
| OAL | 44.30" |
| Weight | 11.20 lbs |
| Stock Description | Walnut |
| Metal Finish | Stainless Steel |
| Muzzle | Muzzle Brake |
| Receiver Material | Steel |
| Sights | National Match Adj |
| Barrel Description | Douglas Custom Heavy Match |
| Twist | 1:10" |
| Barrel Length Range | 22.00" to 22.99" |
| Weight Range | 11.00 lbs to 11.99 lbs |
| Hand | Right |
| Stock Finish Group | Brown |
| Metal Finish Group | Silver/Gray |
We'd love to hear your feedback!
Please take a moment to share your thoughts on the product. Your review will help others make informed decisions and allow us to continue improving our products and services.


