SPRINGFIELD M1A SOCOM-16 RIFLE 308WIN RIFLE 308WIN
product code:SPR AA9626
UPC:706397852665
Brand:Springfield Armory USA
View more from Springfield Armory USA
availability:Currently out of Stock
Notify me when this product comes back in stock
Note: This product must be shipped to an Federal Firearms Licensed Dealer(FFL Dealer)
The M1A SOCOM 16 7.62 was designed in 2004 to pack .30-caliber horsepower into a package typically reserved for much lesser guns. A tritium-enhanced front sight combined with a ghost ring rear moves the gun fast even in dim light. Featuring a custom-designed 16.25 carbon steel barrel tipped with a small but efficient proprietary muzzle brake the SOCOM 16 combines toughness with maneuverability. - Caliber .308 WIN (7.62x51mm NATO) - Color Black - Barrel 16.25 6-Groove Carbon Steel 1:11 - Front Sight XS® Post w/ Tritium Insert .125 Blade - Rear Sight Ghost Ring .135 Aperture MOA Adj. for Windage & Elevation - Stock Black Composite - Trigger 2-Stage - Muzzle Device Muzzle Brake - Magazines (1) 10-Round - Weight 8 lbs 8 oz - Length 37.25| Action | Semi-Auto |
| Caliber | 308 Win,7.62 NATO |
| Barrel Length | 16.25" |
| Capacity | 10+1 |
| Trigger | Two-Stage |
| Safety | Garand |
| OAL | 37.25" |
| Weight | 8.80 lbs |
| Stock Description | Fixed |
| Metal Finish | Black |
| Muzzle | Muzzle Brake |
| Receiver Material | Steel |
| Sights | XS Tritium Post Front/Ghost Ring Rear |
| Barrel Description | Carbon Steel |
| Twist | 1:11" |
| Barrel Length Range | 16.00" to 16.99" |
| Weight Range | 8.00 lbs to 8.99 lbs |
| Hand | Right |
| Stock Finish Group | Black |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
We'd love to hear your feedback!
Please take a moment to share your thoughts on the product. Your review will help others make informed decisions and allow us to continue improving our products and services.


